Marge Raun

agile coach, meeskondade ja juhtide mentor, äriarenduse konsultant

Olen lahenduskeskse mõtteviisiga inimene, kelle missioon on aidata luua ettevõtetes juhtimiskultuur, mis toetab töötajate arengut, meeskonnatööoskusi, kliendikesksete toodete ja teenuste loomist ning ettevõtte kasvu. Mentori ja äriarenduse coachina aitan meeskondadel vaadata üle olemasolev strateegia ja jõuda seatud eesmärkideni. Seatud eesmärkideni jõudmiseks organisatsioonis kasutan oma töös agiilse lähenemise mõtteviisi, disainmõtlemise meetodit ja strateegia loomiseks ning eesmärgistamiseks  erinevaid tiimijuhtimise  töövahendeid.  Samuti aitan tuvastada arengukohad ja toetan, et eesmärgid ja muudatused saaksid elluviidud.

Organisatsiooni hea toimimise seisukohalt on äärmiselt oluline, et  eesmärgid on ühtselt arusaadavad igale töötajale ning tooted ja teenused loodud kliendikeskselt ning uuendatud vastavalt vajadusele. Sealhulgas ei saa unustada töötajate vajadusi. Kui inimesed on hoitud ja motiveeritud ning tegutsevad ühise eesmärgi nimel, on sellest tekkivas sünergias võimalik luua suuri asju.

Juhtida ettevõtet, selle sees erinevaid protsesse, projekte, toetada ja motiveerida inimesi, pidevalt muutuvas keskkonnas üles leida organisatsiooni arengukohad ja kliendi vajadused- see on suur väljakutse ja sageli seisavad organisatsioonid silmitsi mõne kitsaskohaga, mille ületamine endale üle jõu käiv tundub. On selleks murekohaks siis see, et koostöö ei toimi nii nagu võiks, sagedased ja korduvad konfliktid või pinged töökeskkonnas, eesmärgid ei saa täidetud ehk efektiivsus ei vasta ootustele, muudatustega ei tulda kaasa ja tundub, et justkui kõige peale on esimene vastus “ei”. Minu ülesandeks on saada aru, kus on murekohad, nende juurpõhjused ja aidata need lahtimõtestada. Olgu see siis äriprotsessides, juhtimises või meeskonnatöös, aitan pusad lahti harutada. Koostöös saavutame selguse ettevõtte või tiimi eesmärkides, protsessides ja rollides- , mida kliendid vajavad, miks asju tehakse just nii, nagu neid hetkel tehakse, kus tekivad takistused ja kuidas saaks paremini. Selle abil saab juba paika edsine tegevusplaan ja selle jälgimise põhimõtted.

Iga kiirelt edasi liikuv tiim vajab aegajalt kõrvaltvaataja tuge, et tuvastada tekkinud kitsaskohad. Vahel puudub meeskonnas ühtse suure pildi nägemine või rolliselgus, mis omakorda takistab efektiivset koostööd ja tulemuste saavutamist. Võibolla vajab tiimijuht juurde teadmisi ja tõhusaid ning toimivaid tööriistu, mida kasutada, et oma meeskonda jõustada, motiveerida ning tulemusteni viia. Siinkohal tuleb arvesse võtta, et mitteüksnes tulemuste saavutamine ei ole oluline, vaid esikohal on see, et inimesed sealjuures terveks jääksid. Tänu teadlikule strateegilisele lähenemisele, omandatud kogemustele ja oma tõhusust tõestanud tööriistadele saan toetada Sinu organisatsioonis muudatuste elluviimist nii, et teenused on kliendikeskselt disainitud, protsessid ja äriplaan ajakohastatud ning inimesed on seejuures hoitud ja motiveeritud. 

Minu kogemus töös meeskondadega on kujunenud aastate jooksul ja erinevates organisatsioonides. Seda nii neisse kuuludes kui neid juhtides. Minu töö meeskondade ja nende koolitamisega sai alguse IT- valdkonnas tiimide juhtimisest. Pärast seda olen iseennast julgustanud mõttega, et kui sain IT-sektoris hakkama, saan igal pool hakkama. Seal sain kogemuse kogu ettevõtte ülesehitamisest alates visioonist, missioonist, tiimide loomisest ja juhtimisest.  Start-upi edukale ülesehitamisele kaasaaitamine ja sealne tiimide juhtimine on olnud siiani kahtlemata suurim väljakutse ja õppimisekoht.

Disainmõtlemise juurde jõudsin läbi praktilise koolituse ja sealt edasi suundusin õppima Taani disaini akadeemiasse, kus läbisin kursuse, mis aitas minu jaoks kogu terviku ühtseks siduda. Just Taanis õppides puutusin kokku ka agiilse juhtimisega ehk kuidas paindlikult, tulemuslikult ja kiiresti luua muutust ja see ka ära manageerida.  Sealsed õpingud andsid mulle teoreetilise tausta ja läbi selle suurema enesekindluse ning oskuse  erinevaid praktikaid omavahel siduda.

Töö meeskondadega algab tegelikult iga inimese individuaalsest mõistmisest- tema soovidest, ambitsioonidest ja mõtteviisist arusaamisest. Coachi ja mentorina olen õppinud, kuidas avada inimesi ja kaevata inimesest endast välja arusaamisi, millele ta varem ei ole osanud isegi tähelepanu pöörata. Naudin, kui näen meeskonnas tekkivat sünergiat ja seda, kuidas see hakkab looma väärtust igaühele ja meeskonnale tervikuna.

Minu silma paneb särama see, kui inimesed on õnnelikud. Inimesed on õnnelikud, kui asjad on lihtsad ehk siis neile arusaadavad. Kõige olulisem on selle juures kommunikatsioon, ehk siis oskus targalt suhelda.

Haridus ja töö

Olen õppinud kultuuriteooriat Eesti Humanitaarinstituudis ja lõpetanud bakalaureuse õppe Tallinna Ülikoolis kultuuri- ja kunstimanageri erialal, kus lisaks võtsin turundus- ja ettevõtlusaineid. Magistrikraadi olen teinud Tallinna Ülikoolis sotsioloogia erialal, kus minu suunaks oli inseneri ja tehnoloogiaerialade tööturuuuringud. Sellele lisaks õppinud Amsterdamis DesingThinkers Academys erialal Agile Product Discovery ning lõpetanud 2022 aastal EBSi executive coaching ehk juhtide juhendamise erialal.

Tööalaselt olen panustanud kultuurivaldkonda, töötades Eesti Muusikaettevõtluse Arenduskeskuse tegevjuhina ja Eesti Muusikafond SA juhatajana. Alates 2019. aastast olen tegutsenud disainmõtlemise koolitaja ja fassilitaatorina ning aastatel 2020-2021 projektipõhiselt tegevjuhi ning tiimijuhina ettevõtetes Thinnect.

Minu elu loomulik osa on pidev eneseareng ja enda teadmiste ajakohasena hoidmine. Kuulun erinevatesse erialaorganisatsioonidesse, osalen hackatonidel, aitan kaasa konverentside ja ürituste korraldamisel, osalen erialastel täiendkoolitustel ja vabal ajal kuulan suure huviga podcaste nii juhtimise, disainmõtlemise, coachingu jms. teemadel.

Kuulumised organisatsioonidesse: ICF ja ICF Estonia, Eesti Mentorite Koda, PARE (Eesti Personalijuhtimise Ühing), Eesti HR Selts, Ettevõtlikud Naised Raplamaal.

Tegutsemisalad: meeskonnad, projketimeeskonnad, juhid ja võtmeisikud, muudatusi planeerivad või läbiviivad ettevõtted, alustavad ettevõtted. 

Keeled, milles töötan: eesti keel, inglise keel

Minu väljaõpe koolitajana

  • 2024 Jobs To Be Done, J. Kalbach.
  • 2022 High Performance Team Coaching, ICF
  • 2022 Practitioner Diploma in Executive Coaching, Academy of Executive Coaching, EBS
  • 2022 Marshall Goldsmith coaching collection
  • 2022 Lean Six Sigma , White Belt, M. M. Fernandes.
  • 2022 Executive Coach Diploma, EBS, Academy of Executive Coaching.
  • 2021 Agile Product Discovery Course, DesignThinkers Academy Amsterdam, J. Broetzmann.
  • 2021 Juhtimiskvaliteedi hindamise mudelid EFQM ja CAF, T. Tammaru.
  • 2020 DISC mudel ja selle kasutamine isiksusetüüpide määramisel, K. Kubri.
  • 2020-2021 GBF kiirelt kasvavate ettevõtete koolitusprogramm, Empowerment, A. Haavel ja T. Soosaar.
  • 2019 Jobs To Be Done praktikum, S. Troeth
  • 2017 Ettevõtlik mõtlemine muusikahariduses, kuidas ja milleks, EMTA
  • 2016 Building a Professional Learning Community, L. Skotnitsky.
  • 2014 Innovation Leadership and Growth, European Innovation Academy
  • 2010 Koolitamisoskuste koolitus, Baltic Corporate Training.
  • 2010, Kaasamiskoolitus, PRAXIS.

Läbiviidud koolitused, töötoad, ettekanded konverentsidel ja seminaridel

  • 2024 Projektijuhtimise töötuba, Töötukassa
  • 2024 Retro töötuba, tiimitöö fassilitaator, MKM
  • 2024 veebikoolitus Kuidas uuringu tulemusi rakendada, et vastata töötajate ootustele ja muuta seeläbi oma ettevõte tõhusamaks?
  • 2023 Juhtimiskonsultatsioonid, Põhjala Teetalu
  • 2023 Tiimijuhtimise konsultatsioonid, Wise’i tiimijuht
  • 2023 Agiilne tarkvararendus ja scrum, tiimitöö fassilitaator, SMIT
  • 2022 Tiimi- ja juhtimiskoolituse sessioonid, Wisercat
  • 2021 Disainmõtlemise rakendamise võimalused, Tark tööstus konverents
  • 2020, Disainmõtlemise praktikum, avalik koolitus, kaaskoolitaja
  • 2020 Sissejuhatus disainmõtlemisse, Äripäeva juhtimiskonverents, kaaskoolitaja
  • 2019 Kuidas fassiliteerida ja läbi viia koolitusi, kaaskoolitaja
  • 2019, Disainmõtlemise praktikum, tiimitöö fassilitaator, TELIA