Ljudmilla Atškasov

psühholoog, sõltuvusnõustaja

Töötan psühholoogina ja olen spetsialiseerunud meeleoluhäirete ja sõltuvusprobleemidega  inimeste abistamisele. Lisaks igapäevatööle olen aastaid kaasa löönud erinevates ennetusalastes projektides nii projektijuhi kui koolituste ja sekkumisgruppide läbiviijana. Aastast 2008 olen läbiviinud erinevatele sihtgruppidele nii motiveeriva intervjueerimise koolitusi kui ka erinevaid psühholoogiaalaseid koolitusi Tartu Ülikoolis ja Sisekaitseakadeemias. Tõttöelda on nii sõltuvuste temaatika kui koolitamine ise minuni jõudnud.  

Minu teekond koolitajana sai alguse, kui motiveeriv intervjueerimine meetodina oli Eestis oma esimesi samme tegemas ja minu innukust ning vaimustust meetodist märkasid ka motiveeriva intervjueerimise koolitajad Eestis. Pärast põhiõppe läbimist kutsuti mind ühinema koolitajatega, et meetodit ka teistele edasi õpetada. Rahvusvahelise koolitajate koolituse läbisin 2015. aastal Berliinis.

Olen motiveerivast intervjueerimisest, kui suhtlusviisist vaimustuses, sest see päriselt töötabki. Sujuvalt ja lihtsalt inimesega vestluses kulgedes, nagu head sõbrad, kes üksteist ära kuulavad, on võimalik aidata inimesel oma elus püsivaid muutusi luua. Minu kui nõustaja roll on vaid teadlikult muutust esile kutsuda, olla toetav, aksepteeriv, empaatiline, mitte hinnanguid anda ja aidata leida inimese sisemine motivatsioon, ressursid ning enesekindlus. Tundsin kohe alguses, et see suhtlusviis on mulle kergesti omaksvõetav ja sobitub minu loomuliku olekuga. Lisaväärtusena tuli see, et ka minu töö muutus vähem koormavaks, sest vastutuse oma elu valikute osas teeb klient ise.  Arvestades sihtgruppi, kellega ma igapäevaselt töötan, pean ma  motiveeriva intervjueerimise rakendamist möödapääsmatuks. 

Lisaks motiveerivale intervjueerimisele olen väljaõppe saanud kognitiiv-käitumisteraapias, skeemiteraapias ja läbinud ka tugiisiku koolituse. Kõiki neid oskusi omavahel kombineerides ei tunne ma, et minu töö oleks väsitav või kliendid keerulised. Just seetõttu, et näen sageli, kui kurnatud on abistavatel ja nõustavatel ametikohtadel töötavad spetsialistid, tahan enda teadmisi ja kogemusi jagada ka teistega.

Ei saa salata, et koolitamine pakub minu loovale õpetajahingele loomingulist vabadust- luua koolitus ja materjalid just grupi vajadustest lähtuvalt. Kombineerida erinevaid harjutusi on iga kord võimalus midagi veel ägedamalt teha. Koolitamine ja töö gruppidega pakub vaheldust, sest iga osaleja oma loo ja kogemustega on erinev. Mind innustab, kui näen osalejate õhinat, taipamise hetki ja kui nad toovad särasilmselt välja, et uued teadmised ning uus vaade olukorrale aitab neid nii töös kui eraelus situatsioonides. Toimub inimlik kasv, mis on nii oluline.

Esimest korda puutusin kokku sõltuvuse teemadega, kui alustasin tööd lastekaitsespetsialistina. Sealt edasi on elu mind viinud psühholoogina ametisse nii justiitssüsteemi kui tervishoiuasutustesse.  Sõltuvushäirega inimeste sihtgrupp on põnev ja minu töö mitmekülgne. Sõltuvuseks saab lugeda lisaks alkoholile ja teistele uimastitele ka töönarkomaaniat, ülemäärast sportimist ja ostlemist, rääkimata digiajastu sõltuvustest. Inimeste toimetulek eluraskustega on erinev, kuid edulood hoiavad minus tahet ja soovi oma tööd teha ja seda hästi teha. Minu kontakt inimesega on pikaajaline ja tänu sellele näen, kuidas inimese elu muutub. Saan olla osaline inimese tervenemise teekonnal, saan osa tema edusammudest ja siirast rõõmust iseenda üle. Selle kõrvalt tunnistamine, kuidas inimese enesekindlus tõuseb, elukvaliteet ja suhted paranevad ning lisaks tänutunne, et olen olnud tema kõrval, uskunud temasse, kui keegi enam ei usu…see on imeline.

Näen, kui suurt muutust loob koolitustest saadud teadlikkus spetsialistidele, kes töötavad inimestega võttes vahel liiga palju emotsioone enda sisse.  Saan kinnitada, et kui oled avatud vaatama asjadel, mida nii kui nii teed, uue pilguga, annab see valemi, kuidas ise mitte läbipõleda. Õpid ennast paremini tundma, oled oskuslikum eneseregulatsioonis ja eneseanalüüsis ning parem teekaaslane. Kes meist ei sooviks olla endaga rohkem rahul ja kasutada olemasolevaid tööriistasid tõhusamal moel? Läbi koolituste saan aidata spetsialistidel mõista ja mõtestada inimese käitumise taga olevaid probleeme ja mustreid, aidata mõista nii sõltuvuse kui motivatsiooni olemust. Väikese maailmaparandajana mõtlen, kuidas oma tegevusega läbi spetsialistide teadlikkuse tõstmise saan  mõjutada nende klientide ja klientide lähedaste heaolu ehk ühiskonda laiemalt. Selleks, et meil kõigil tervikuna oleks parem elukvaliteet, vaimne ja füüsiline tervis, parem sotsiaalne toimetulek ja peresuhted.

Haridus ja töö

Olen lõpetanud Tartu Ülikooli vene ja slaavi filoloogia erialal ja sel ajal õppinud psühholoogiat kõrvalainena. Õpingute ajal kasvas aga huvi psühholoogia vastu ning astusin kohe pärast Tartu Ülikooli lõpetamist Sotsiaal-Humanitaar Instituuti psühholoogia erialale. Mõlema kooli kõrvalt läbisin lisaks ka  Põltsamaa Ametikoolis sotsiaalhoolduse eriala. Töötanud olen lastekaitsespetsialisti, laste päevakeskuse juhataja ja sõltuvusrehabilitatsiooni-üksuse psühholoogina. Hetkel on minu põhitöökohaks AJK-Kliinik, kus on minu klientideks eelkõige meeleolu- ja sõltuvushäiretega inimesed. Kõigi oma töökohtade kõrvalt olen kaasa löönud erinevates projketides, töötanud välja õppevara ning koolitanud teisi spetsialiste ja edasi andnud nii enda psühholoogia kui sõltuvushäirete alaseid teadmisi. Lisaks olen alates 2008. aastast läbi viinud erinevatele spetsialistidele koolitusi motiveeriva intervjueerimise meetodi  intergreerimiseks oma töösse.

Kuulumised organisatsioonidesse: EMITA (Eesti Motiveeriva Intervjueerimise ja Treeningu Assotsiatsioon) asutajaliige ja koolitaja aastast 2011 ning rahvusvahelise motiveeriva intervjueerimise koolitajate võrgustiku MINT (Motivational Interviewing Network of Trainers) liige alates aastast 2015.

Tegutsemisalad:  nõustamisega tegelevad spetsialistid, s.h spetsialiseerumisega sõltuvus valdkonnale- õiguskaitseametniku, korrektsiooni ametniku, sotisiaaltöötajad, tervishoiutöötajad, noorsootöötajad, vanglaametnikud, kogemusnõustajad, tugiisikud.

Keeled, milles töötan: eesti keel, vene keel, inglise keel

Minu väljaõpe koolitajana

  • 2023  MINT Annual Forum, Kopenhagen.
  • 2023 Töötuba MITI 4.2 kodeerimine ja supervisioon, M. Bristow.
  • 2023 EMITA Kooli seminar “Muljed ja harjutused MINT Forumilt, Chicago 2022”.
  • 2022 “MINT, Sixth International Conference on motivational interviewing”.
  • 2021-2022 “Motiveeriv intervjueerimine: rakendaja väljaõpe”, EMITA Kool.
  • 2020 “Adaptive Habits & Behavior Change in Challenging Circumstances” ja “Uncertanty & Values as Human Nature”, M. Bristow.
  • 2019 MINT Annual Forum, Tallinn.
  • 2018 “MI gruppides” EMITA Kool, I. Karton.
  • 2016 EMITA suveseminar. MITI 4 terminoloogia määratlemine.
  • 2016 ” Tegevuskava kaardistamine ja MI: kuidas muuta töös sõltuvuskäitumistega tööprotsessi nauditavaks”, M. Bristow.
  • 2016 “Motiveeriv intervjueerimine: noort toetavad valikud”, EMITA konverents.
  • 2016 EKKA sõltuvushäirete teemaline kevadkonverents.
  • 2015 Motiveeriva intervjueerimise rahvusvaheline koolitajate koolitus. MINT, Berliin.
  • 2008 Motiveeriv intervjueerimine, põhiõpe.

Läbiviidud koolitused, töötoad, ettekanded konverentsidel ja seminaridel

  • 2024 “Motiveeriv intervjueerimine, algtase”. Sihtrühm: ProVida kliiniku töötajad. Maht 21 ak.h. 
  • 2021-2023 “Motiveeriva intervjueerimise sissejuhatav koolitus”. Tervise Arengu Instituut. Sihtrühm: kogemusnõustajad ja tervishoiutöötajad. Maht 14 ak.h vene keeles, 21 ak.h eesti keeles.
  • 2023-2024 “Uimastitarvitamise varajane avastamine ja lühisekkumine”. Õppevara täiendamine ja koolitused. Tervise Arengu Instituut. Sihtrühm: tervishoiutöötajad. Maht 16 ak.h x 3.
  • 2022- 2024 “Sõltuvushäirega inimese olemus- mõtlemine ja käitumine”. Õppevara koostamine ja koolitus. Sihtrühm: Justiitskolledži töötajad. Maht kokku 66 ak.h.
  • 2022 “Motiveeriv intervjueerimine” meetodit tutvustav koolitus. Sihtrühm: Ukraina psühholoogid. Maht: 7 ak.h.
  • 2022 “Motiveeriva intervjueerimise rakendaja väljaõpe”. Viljandi Haigla. Sihtrühm: tervishoiutöötajad. Maht 280 ak.h.
  • 2021-2024 “Manipulatsioon ja enesekehtestamine”. Õppevara koostamine ja koolitused. Sihtrühm: Justiitskolledži töötajad. Maht kokku 106 ak.h.
  • 2021 “Motiveeriv intervjueerimine”. Justiitskolledž. Sihtrühm: vanglaametnikud. Maht 21 ak.h.
  • 2021 “Motiveeriv intervjueerimine”. Politsei- ja Piirivalveamet. Sihtrühm: politseiametnikud. Maht 21 ak.h x 2.
  • 2020-2021 “Motiveeriv intervjueerimine”. Tervise Arengu Instituut. Sihtrühm: tervishoiutöötajad. Maht 21 ak.h x 2.
  • 2020 “Motiveeriv intervjueerimine”. Viljandi Haigla. Sihtrühm: tervishoiutöötajad ja sotisaaltöötajad. Maht 21 ak.h x 2.
  • 2020 “Motiveeriv intervjueerimine” EMITA avatud koolitus, algtase. Maht 21 ak.h.
  • 2019 “MINT uute koolitajate väljaõpe”. Sihtrühm: uued motiveeriva intervjueerimise koolitajad. Maht: 21 ak.h.
  • 2019 “Motiveeriv intervjueerimine”. Sotsiaalkindlustusamet. Sihtrühm: ohvriabi töötajad ja MDFT terapeudid. Maht: 21 ak.h.
  • 2019 “Motiveeriv intervjueerimine, algtase”. Järvamaa Kutsehariduskeskus. Maht 14 ak.h.
  • 2019 “Motiveeriv intervjueerimine, algtase”. Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskus. Maht 21 ak.h.
  • 2019 MI algtaseme koolitus vanemlusprogrammi “Imelised aastad” grupijuhtidele. Tervise Arengu Instituut. Maht 14 ak.h.
  • 2018 “Psühholoogi roll sõltuvushäire ravis”. Ettekanne, TÜ Kliinikum.
  • 2018 “Sõltuvusprobleemidega noore märkamine ja toetamine”. Ettekanne.
  • 2017 “Psühhosotsiaalsed sekkumised alkoholi tarvitamise häirete ravis”. Ettekanne, Eest Töötukassa infotund.